TE MARAE AKARAU VĀNANGA O TE KUKI AIRANI
PARLIAMENT OF THE COOK ISLANDS

Former Committees

Former Committees

FORMER PARLIAMENTARY COMMITTEES

2020 – 2021 

TO TATOU VAI AUTHORITY COMMITTEE (established 08 July 2020) 

  1. Chairperson:  Hon.Mark Brown, Member for Tutakimoa-Takuvaine
  2. Deputy Chairperson: Hon.Selina Napa, Member for Titikaveka
  3. Member: Hon.Te-Hani Brown, Member for Atiu-Tengatangi-Areora-Ngatiarua
  4. Member: Hon.Agnes Armstrong, Member for Ivirua
  5. Member: Hon.Patrick Arioka, Member for Murienua
  6. Member: Hon.Terepai Maoate Jnr, Member for Amuri-Ureia
  7. Member: Hon.Albert Nicholas, Member for Ruatonga-Avatiu-Palmerston-Atupa

STANDING ORDERS COMMITTEE (amended 22 March 2021) 

  1. Chairperson: Hon.Tai Tura, Speaker
  2. Deputy Chairperson: Hon.Tingika Elikana, Deputy Speaker
  3. Member: Hon.Mark Brown, Prime Minister
  4. Member: Hon.Robert Tapaitau, Deputy Prime Minister
  5. Member: Hon.Vainetutai Rose Toki Brown, Minister for Parliamentary Services
  6. Member: Hon.Tina Pupuke-Browne, Leader of the Opposition
  7. Member: Hon.William Heather Jnr, Deputy Leader of the Opposition

 PUBLIC ACCOUNTS COMMITTEE (amended 08 June 2021) 

  1. Chairperson: Hon.Tingika Elikana, Member for Pukapuka-Nassau
  2. Vice Chairperson: Hon.Vaitoti Tupa, Member for Matavera
  3. Member: Hon.Te-Hani Brown, Member for Atiu-Tengatangi-Areora-Ngatiarua
  4. Member: Hon.Tuakeu Tangatapoto, Member for Mitiaro
  5. Member: Hon.Albert Nicholas, Member for Ruatonga-Avatiu-Palmerston-Atupa   
  6. Member: Hon.Terepai Maoate Jnr, Member for Amuri-Ureia
  7. Member: Hon.Wesley Kareroa, Member for Oneroa

2019 – 2020 

IMMIGRATION BILL SELECT COMMITTEE (established 25 March 2020) 

  1. Chairperson:  Hon.Vaine  Makiroa Mokoroa, Member for Nikao-Panama
  2. Deputy Chairperson: Hon.Vaitoti Tupa, Member of Matavera
  3. Member: Hon.Tai Tura, Member for Mauke
  4. Member: Hon.Tina Pupuke-Browne, Member for Rakahanga
  5. Member: Hon.Patrick Arioka, Member for Murienua
  6. Member: Hon.Tamaiva Tuavera, Member for Ngatangiia
  7. Member: Hon.Te-Hani Brown, Member for Atiu-Tengatangi-Areora-Ngatiarua

AGRICULTURE BILL SELECT COMMITTEE (established 16 June 2020) 

  1. Chairperson: Hon.Patrick Arioka, Member for Murienua
  2. Deputy Chairperson:Hon.Vaitoti Tupa, Member of Matavera
  3. Member: Hon.Tingika Elikana, Member for Pukapuka-Nassau
  4. Member: Hon.Nooroa Baker, Member for Akaoa
  5. Member: Hon.Tereapii Maki Kavana, Member for Arutanga-Reureu-Nikaupara
  6. Member: Hon.Tuakeu Tangatapoto, Member for Mitiaro
  7. Member: Hon.Wesley Kareroa, Member for Oneroa

2018 – 2019

STANDING ORDERS COMMITTEE (amended 10 April 2019) 

  1. Chairperson: Hon.Niki Rattle, Speaker of Parliament
  2. Deputy Chairperson: Hon.Tai Tura, Deputy Speaker
  3. Member: Hon.Henry Puna, Prime Minister
  4. Member: Hon.Mark Brown, Deputy Prime Minister
  5. Member: Hon.Rose Toki Brown, Minister for Parliamentary Services
  6. Member: Hon.Tina Pupuke-Browne, Leader of the Opposition
  7. Member: Hon.Terepai Maoate Jnr, Deputy Leader of the Opposition

SPECIAL SELECT COMMITTEE ON BILLS (amended 10 April 2019) 

  1. Chairperson: Hon.Tingika Elikana, Member for Pukapuka-Nassau
  2. Member: Hon. Albert Nicholas, Member for Ruatonga-Avatiu-Palmerston-Atupa
  3. Member: Hon.Tai Tura, Member for Mauke
  4. Member: Hon. Tereapii Maki Kavana, Member for Arutanga-Reureu-Nikaupara
  5. Member: Hon.Selina Napa, Member for Titikaveka
  6. Member: Hon.Manuela Kitai, Member for Vaipae-Tautu
  7. Member: Hon.Vaitoti Tupa, Member for Matavera

PUBLIC ACCOUNTS COMMITTEE (amended 10 April 2019) 

  1. Chairperson: Hon.Tingika Elikana, Member for Pukapuka-Nassau
  2. Deputy Chairperson: Hon.Vaitoti Tupa, Member for Matavera
  3. Member: Hon.Tai Tura, Member for Mauke
  4. Member: Hon.Tuakeu Tangatapoto, Member for Mitiaro
  5. Member: Hon.Patrick Arioka, Member for Murienua
  6. Member: Hon.Maoate Jnr, Member for Amuri-Ureia
  7. Member: Hon.Wesley Kareroa, Member for Oneroa

CRIMES BILL SELECT COMMITTEE (established 10 April 2019) 

  1. Chairperson: Hon.Tingika Elikana, Member for Pukapuka-Nassau
  2. Deputy Chairperson: Hon. Selina Napa, Member for Titikaveka
  3. Member:Hon.Patrick Arioka, Member for Murienua
  4. Member: Hon.Tereapii Maki Kavana, Member for Arutanga-Reureu-Nikaupara
  5. Member:Hon.Tai Tura, Member for Mauke
  6. Member:Hon.Tetangi Matapo, Member for Tamarua
  7. Member: Hon.William Heather Jnr, Member for Ruaau

INFRASTRUCTURE BILL SELECT COMMITTEE (established 10 April 2019) 

  1. Chairperson: Hon.Robert Tapaitau, Member for Penhryn
  2. Deputy Chairperson: Hon.Tina Pupuke-Browne, Member of Rakahanga
  3. Member: Hon.Tingika Elikana, Member for Pukapuka-Nassau
  4. Member: Hon.Agnes Armstrong, Member for Ivirua
  5. Member: Hon.Patrick Arioka, Member for Murienua
  6. Member: Hon.Tamaiva Tuavera, Member for Ngatangiia
  7. Member: Hon.Albert Nicholas, Member for Ruatonga-Avatiu-Palmerston-Atupa

PRIVILEGES BILL SELECT COMMITTEE (established 13 June 2019) 

  1. Chairperson: Hon.Tingika Elikana, Member for Pukapuka-Nassau
  2. Deputy Chairperson: Hon.Tina Pupuke-Browne, Member of Rakahanga
  3. Member: Hon.Tai Tura, Member for Mauke
  4. Member: Hon.Tereapii Maki Kavana, Member for Arutanga-Reureu-Nikaupara
  5. Member: Hon.Patrick Arioka, Member for Murienua
  6. Member: Hon.Tamaiva Tuavera, Member for Ngatangiia
  7. Member: Hon.Nooroa Baker, Member for Akaoa

 

 

 

 

X